[Podcast] Top 10 najciekawszych wydarzeń w nadchodzącym 2020 roku

Zdjęie: Chris Gilbert/ Unsplash

Nadchodzący rok będzie zdominowany przez prezydentów – to będzie rok wyborów prezydenckich w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Ale co ciekawego wydarzy się jeszcze w 2020 roku? Ostrzegam, że przegląd jest subiektywny, kolejność wydarzeń przypadkowa, a wydarzenia polityczne podam na samym końcu.Zapraszam do wysłuchania (lub przeczytania) TOP 10 najciekawszych wydarzeń 2020 roku.

 1. Zaczynamy od nowych technologii. W polskich mediach nie porusza się tego tematu zbyt często ale jesteśmy u progu wielkich zmian i rozpoczęcia ery podróży międzyplanetarnych. Według planu NASA człowiek postawi nogę na Marsie już w roku 2030. Chińska Agencja Kosmiczna chce zacząć wysyłać ludzi na Czerwoną planetę w 2040 roku. W tym roku wyścig między Stanami Zjednoczonymi i Chinami wkroczył w kolejną fazę: NASA zamierza wystrzelić w kosmos nowy marsjański łazik Mars 2020 Rover. Amerykańska Agencja Kosmiczna wierzy, że Mars 2020 będzie w stanie znaleźć oznaki życia, które kiedyś występowało na Czerwonej Planecie. Nie jest wykluczone, że jakieś proste formy zachowały się do dziś. Ponadto łazik odegra duże znaczenie pod kątem przyszłych misji załogowych.
 2. Do kolonizacji Marsa jeszcze daleko ale pierwszym krokiem do regularnego wysyłania ludzi w kosmos i kolonizacji innych planet jest stworzenie rakiety kosmicznej wielorazowego użytku – takie marzenie ma Elon Musk. Miliarder i założyciel SpaceX nie ustaje w wysiłkach “podboju kosmosu” i ostatnio pokazał w mediach społecznościowych symulacje załogowego lotu rakiety Falcon 9. Musk zapowiedział, że od  4 stycznia 2020 roku SpaceX planuje przeprowadzić wspólne testy z NASA dot. startu załogowego Falcon 9. Jeżeli Musk odniesie sukces i Falcon 9 w 2020 zabierze ludzi w kosmos, to załogowe loty kosmiczne staną się o wiele tańsze. Warto wspomnieć, że Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi własny program załogowych lotów w kosmos: Polska jest członkiem ESA a  Grzegorz Baron – szef Polskiej Agencji Kosmicznej, powiedział że Polska powinna wysłać człowieka w kosmos po roku 2025. W 2020 roku rozpoczyna się nowa kosmiczna era.
 3. Zejdźmy na ziemie i porozmawiajmy o wirtualnym biznesie. W zeszłym roku CD Projekt – polski wydawca oraz producent gier komputerowych stał się jedną z największych polskich firm. Jest teraz jest warta ponad 27 mld zł, a  kapitalizacja firmy jest wyższa niż banku Pekao! Dlatego premiera gry “Cyberpunk 2077” autorstwa CD Projektu urosła więc do rangi jednej z najważniejszych premier roku 2020. Rynek twórców gier oraz e – sportu wygląda u nas bardzo obiecująco. Skala biznesu polskich studiów tworzących gry oraz ich wartość rośnie, a 90 proc. ich przychodów pochodzi z zagranicy! W Polsce działa około 400 firm produkujących gry komputerowe. Gry to przyszłość polskiej gospodarki.
 4. 2 czerwca rozpoczną się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Wyjątkowo impreza nie ma jednego kraju-gospodarza. Mecze odbędą się w 12 miastach: Kopenhadze, Amsterdamie, Bukareszcie, Dublinie, Bilbao, Budapeszcie, Glasgow, Monachium, Baku, Petersburgu, Rzymie i Londynie. Polacy trafili do grupy E, w której zagrają z Hiszpanią, Szwecją oraz zwycięzcą barażu dywizji B (Bośnisi i Hercegowina, Irlandia Północna, Słowacja lub Irlandia). Finał Euro odbędzie się 12 lipca na londyńskim Wembley.
 5. Dla Kościoła Katolickiego najważniejszym wydarzeniem 2020 roku będzie beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. I trwała prawie 12 lat, w jego toku zgromadzono  2500 stron akt w tym informacje ws. cudu za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego.
 6. Wybory w pojedynczym państwie Europejskim nie mają dla nas większego znaczenia ale wybory w szeregu państw członkowskich Unii Europejskiego z regionu Europy Środkowo-Wschodniej mogą przemeblować nieco kurs Unii i będą ciekawym wskaźnikiem tego czy Europa zmienia się w nieco bardziej konserwatywną wspólnotę, a w tym roku wybory odbędą się w Chorwacji, Litwie, Rumuni i Słowacji. Wybory w pojedynczym, nie europejskim  państwie, które warto obserwować w 2020 roku, odbędą się 2 marca w Izraelu, ze względu na dość specyficzne relacje między naszymi krajami, izraelskie wybort będą to dla nas ważnym wydarzeniem
 7. Oczywiście. Z polskiej perspektywy najważniejszym wydarzeniem 2020 roku, będą wybory prezydenckie w Polsce w których Andrzej Duda będzie walczył o reelekcję. Wybory odbędą się w kwietniu lub maju. Konkretna data nie jest jeszcze znana ale wiadomo, że wybory muszą odbyć się nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż 75 dni przed upływem kadencji prezydenta Andrzeja Dudy.
 8. Wybory na Przewodniczącego Platformy Obywatelskie z pewnością zdeterminują politykę krajową politykę. Format “Platformy Schetyny” wyczerpała się i do wyścigu o fotel przewodniczącego zgłosili się: Bartosz Arłukowicz i Bogdan Zdrojewski, Borys Budka i Joanna Mucha. Ustępujący Grzegorz Schetyna poparł Tomasza Siemoniaka. Jak będzie wyglądała Platforma Obywatelska w kolejnych lata i czy partia przetrwa ewentualną zmianę przewodniczącego? Wybory w PO odbędą się 25 stycznia.
 9. Dla polityki międzynarodowej najważniejszym wydarzeniem w 2020 roku będą wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Donald Trump zmierzy się z kandydatem wyłonionym w prawyborach Partii Demokratycznej, według sondaży największe szanse na demokratyczną nominację ma Joe Biden z 28 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest Bernie Sanders z 19 proc. Podium zamyka Elizabeth Warren z 15 punktami proc.

  Osobiście lubię spojrzeć na kandydatów w prawyborczym peletonie. Od dłuższego czasu obserwuje kampanię debiutanta na politycznej scenie – Andrew Yanga. Yang jest milionerem i przedsiębiorcą tajskiego pochodzenia, który prowadzi firmę korepetytorską. Obecnie cieszy się 3.5 proc. zaufania w sondażach. Mimo braku szans na nominację, Yang prowadzi bardzo sprawną komunikację w mediach społecznościowych i być może jeszcze odegra w przyszłości rolę na amerykańskiej scenie politycznej.
 10. Wszystko co się wydarzy – a czego jeszcze nie znamy. Rok 2019 zdominowały wydarzenia, których nikt nie zaplanował. Jaka będzie wyglądała sytuacja na Bliskim Wschodzie po zabiciu Generała Sulejmaniego, jaka będzie przszłość UE po Brexitcie i jak oraz z jakim skutkiem Komisja Europejska będzie naciskać na Polsce w sprawie tzw. Praworządności. Te i wiele innych pytań będę stawiał w podcastach PISMAK NET. Dziękuje za wysłuchanie (lub przeczytanie) i zapraszam was do podawania w komentarzach na fejsbuku waszego subiektywnego TOP 10 najważniejszych wydarzeń 2020 roku.

Trzymajcie się!