Rzeczy których prawdopodobnie nie wiesz o wojnie domowej w Hiszpanii

Wojna domowa w Hiszpanii często przedstawiana jest z perspektywy republikańskiej. Mało mówi się o prześladowaniach  katolików jakie były dokonywane przez lewicowych aktywistów. Jeżeli masz chwilę czasu to przeczytaj kilka przykładów “polityki miłości” w wykonaniu hiszpańskiej lewicy.

 

1. Prześladowania Katolików

Za początek wojny przyjmuje się 1936 rok ale prześladowania Katolików rozpoczęły się od momentu upadku monarchii w 1931 roku. Już w pierwszym miesiącu istnienia republiki lewicowi demonstranci spalili sto kościołów i klasztorów – władze republiki zakazały reagować policji na wszelkie akty przemocy wobec katolików.  Z biegiem czasu przemoc narastała i 1934 roku zginęło już ponad 1300 osób – w tym 37 katolickich duchownych. A po wygranych przez Front Ludowy wyborach przemoc nabrała formy totalitarnej i była dokonywana nie tylko nie tylko przez demonstrantów ale również przez specjalne odziały policji. Podczas pierwszych pięciu miesięcy rządów Frontu Ludowego miało miejsce 421 ataków na kościoły, zamordowano 330 osób, w tym 17 księży.

2. Zniszczyć Kościół

Po wybuchu wojny domowej lewicowe władze zdecydowały się zniszczyć Kościół w Hiszpanii.  Wsadzano do więzień lub zabijano za “znajomość z księdzem”, noszenie medalika, różańca lub zbyt częste uczęszczanie do Kościoła. Wedle danych w tym czasie zostało zamordowanych 6788 księży, zakonnic i seminarzystów, zburzono 22.000 spośród 42.000 kościołów i kaplic. A po 25 lipca 1936 r. aż do końca wojny na terenach republikańskich nie odprawiono legalnie ani jednej Mszy – wyjątkiem był Kraj Basków.

3. Torturowani jak Chrystus

Republikanie nie tylko zabijali Katolików ale ich torturowali. Proboszczowi z Navalmoral urządzono drogę krzyżową. Mógł uniknąć śmierci w zamian za bluźnierstwo ale ten nie zgodził się i pobłogosławił swoich oprawców. W efekcie czego obdarto go z szat i biczowano. Bojówkarze wcisnęli na jego głowę koronę z cierni i przytroczono do pleców drewnianą belkę, którą kazano dźwigać na symboliczną Golgotę. Chciano go ukrzyżować ale  ostatecznie kapłan został zestrzelany – podobny los spotkał proboszcza z Torrijos.  W El Saucejo ksiądz został ukrzyżowany na drzwiach swego kościoła, głową w dół.  A w parafii Alara przez tydzień torurowano diakona po przez zastosowanie elektrowstrząsów. Diakona  wykastrowano, oblano benzyną i spalono.

Źródło: Pch24
Więcej przeczytasz: pod tym linkiem