[Opinia] Współcześnie to prawica broni klasy robotniczej.

Dawne podziały ideologiczne można wyrzucić do śmieci. Kiedyś prawica reprezentowała elitę, a lewica reprezentowała klasę robotniczą. Obecnie jest odwrotnie. Biznesowo-korporacyjna oraz urzędnicza elita jest reprezentowana przez lewicę, a prawica stała się reprezentantem: “wszystkich mężczyzn i kobiet z odciskami na dłoniach”.

Amerykański senator Ted Cruz, prawdopodobny kandydat w następnym wyścigu prezydenckim, podczas konferencji politycznej CAPC w Orlando powiedział, że Republikanie są reprezentantami: “wszystkich mężczyzn i kobiet z odciskami na dłoniach”. Warto zwrócić na to uwagę, niezależnie od lokalnych i politycznych kontekstów, prawica stała się siłą polityczną, która broni ludzi pracy. Obroną pracowników w Ameryce zajmują się Republikanie. W Hiszpanii można wskazać na VOX jako na ugrupowanie broni praw pracowników . Prawo i Sprawiedliwość również odwołuje się do ludzi pracy –  warto przypomnieć, że PiS na wniosek Solidarności obniżyło wiek emerytalny.

Wypowiedź Teda Cruza o tym, że to prawica jest reprezentantem: “wszystkich mężczyzn i kobiet z odciskami na dłoniach” zbiegła się w czasie z konferencją prasową konińskich radnych PiS w sprawie likwidacji Zakładu Obsługi Urzędu Miejskiego. Łady przeskok, prawda? Z Ameryki do Rady Miasta Konina. Pozwólcie, że pozostawimy Teda Cruza na boku i przejdę do konińskich, lokalnych spraw. Zakład był miejscem pracy dla sprzątaczek i rzemieślników. Koalicja Obywatelska zdecydowała o likwidacji Zakładu i outsourcing-u usług na zewnątrz. Moja opinia jest taka, że outsourcing pogorszy warunki osób sprzątających, które zostaną wypchnięte na śmieciówki lub zostaną bez pracy. Nie dziwie się, że taki pomysł wyszedł ze strony Koalicji Obywatelskiej, ponieważ programowo są to liberałowie do szpiku kości. Nie dziwie się też radnym niezrzeszonym, ponieważ podejrzewam, że blisko im do liberalnego definiowania gospodarki. Dziwie się jednak, że podczas głosowania w sprawie likwidacji zakładu tylko Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało przeciw, a radni Lewicy wstrzymali się od głosu i de facto zagłosowali przeciwko ludziom pracy.

Decyzja radnych Lewicy była dla mnie zaskoczeniem. Konferencja prasowa lewicowej młodzieżówki była według mnie kabaretem. Młodzież Lewicy dzień po konferencji PiS-u zaproponowała, że miasto w ramach oszczędności powinno zlikwidować religię w szkołach. Zacznijmy od spraw podstawowych, Konin nie może zlikwidować lekcji religii. Zajęcia religii są zgodne z Konstytucją RP. Art. 53. ust. 4 mówi, że “Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób”. A sprawę nauczania religii w szkołach publicznych reguluje Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską. Art. 12: „Szkoły publiczne podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola, prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej, organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych”. O ironio! Ludzie tracą prace, lewica wstrzymuje się od głosu – a lewicowa młodzieżówka nakręca propagandę przeciwko nauczaniu religii w szkołach.

Konin potrzebuje oszczędności, czasy są trudne. Konińscy radni PiS-u podczas konferencji prasowej zaproponowali dwa proste rozwiązania, które przyniosą oszczędności: likwidacje spółki zarządzającej Hotelem Konin i zmniejszenie rad nadzorczych do minimalnych składów. Dlaczego? Kosztów przemian gospodarczych nie mogą ponosić wyłącznie sprzątaczki i nauczyciele, trzeba ciąć wszędzie. Pierwszy temat krąży od pewnego czasu, ale założę się, że oberwiemy za propozycje zmniejszenia liczebności rad nadzorczych do minimalnych składów. Odezwą się głosy, że zmniejszenie liczebności rad nadzorczych jest niepotrzebne i nie przyniesie oszczędności. Tak, tak! Nie przyniesie…. za to wypychanie ludzi na śmieciówki przynosi oszczędności. Mnożą się dowody na to, że od Denver w Stanie Colorado, po Konin w Wielkopolsce to prawica jest siłą polityczną reprezentującą “wszystkich mężczyzn i kobiet z odciskami na dłoniach”. Co w tym czasie robi Lewica? Wymyśla, wymyśla, siedzi i zawija w sreberka.