Nauczanie Jana Pawła II jest dziedzictwem całego świata

fot. Sejm.pl/ CC by 2.0

100 lat temu urodził się Karol Wojtyła. Jan Paweł II był wybitym człowiekiem. Po niemal 30. latach pontyfikatu pozostawił nam: 42 listy apostolskie, 14 adhortacji, 12 konstytucji oraz 14 encyklik papieskich. Nauczania Jana Pawła II nie można zamknąć w anegdocie o kremówkach. Przekazał nam bardzo wiele – a musimy zacząć od siebie wymagać i czerpać z jego teologicznego, etycznego i kulturowego dziedzictwa.

Każda moja wypowiedź niesie za sobą cień polityki. Część osób zgadza się z tym co pisze, a niektórzy z góry odrzucają każde wypowiedziane przeze mnie słowo. Trzeba odróżnić politykę, która dotyka przestrzeni dnia bieżącego od przestrzeni duchowej, która dotyka spraw wiecznych i która jest przestrzenią dla każdego. Nauczanie Jana Paweła II jest skierowane do każdego z nas, a ramy nauczania Papieża Polaka dotykają wyborców lewicy, centrum jak i prawicy, bo w ramach jego nauczania mieści się ewangeliczna refleksja na temat natury człowieka i rzeczywistości, które są niezależne od naszych poglądów.

“(…) człowiek – obraz Boga i Jego podobieństwo – nie urzeczywistni siebie “inaczej jak tylko przez bezinteresowny dar z siebie samego”. A więc – nie egoizm, nie szybki sukces ekonomiczny za każdą cenę, nie praktyczny materializm, można by tę listę pomnożyć. Ale gotowość dawania siebie, postęp moralny, odpowiedzialność. Jednym słowem: przykazanie miłości” – powiedział Jan Paweł II w 1991 roku. Na wyciągniecie ręki i za darmo mamy: homilie, listy apostolskie, encykliki możemy z tego korzystać i starać się rozumieć, pytanie czy korzystamy i staramy się zrozumieć? Niejednokrotnie przekonałem się, że Jana Pawła II zaczęliśmy traktować pomnikowo. Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II w jednym z wywiadów powiedziała, że w sprawie nauczania Papieża Polaka panuje u nas “żenująca ignorancja”   to bardzo krytyczna ocena.

Jana Pawła II nie sposób zrozumieć z perspektywy pomnika. “Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” nie jest clou nauczania Papieża Polaka ale zaproszeniem do poznania jego nauki. Ja przy okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II rozpocząłem lekturę Adhortacji apostolskiej Christifideles laici o powołaniu i misji świeckich w Kościele oraz lekturę encykliki społecznej Centesimus annus. Kwiaty pod pomnikiem zwiędną ale są na świcie pomniki trwalsze niż ze spiżu i od królewskich piramid sięgające wyżej   nauczanie Jana Pawła II jest takim pomnikiem