[Opinia] Komisja Europejska wypycha państwa z UE i sama sobie kopie grób

Zdjęcie: Parlament Europejski/CC BY 2.0

47 proc. Polaków uważa, że lepsza przyszłość czeka nas poza strukturami UE – taki wynik to efekt kilkuletniej nagonki na polski rząd w sprawach tzw. praworządności. Gdyby KE nie poświęcała tyle czasu na ideologiczne wojenki, a zajmowała się konkurencyjnością Europy na światowych rynkach… to nikt nie myślałby o przyszłości bez UE.

Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny czasopisma Liberté!, który zyskał rozpoznawalność w trakcie kampanii do Parlamentu Europejskiego ze względu na swoje ataki na Kościół Katolicki, opublikował w mediach społecznościowych badania wg. których 47 proc. Polaków uważa, że Polskę czeka lepsza przyszłość poza Unią Europejską. Polska jest na mapce świeci się na mocno pomarańczowy kolor ale wysokie wyniki “braku zaufania w przyszłość UE” w tym badaniu ma cała Europa Środkowo – Wschodnia, Włochy, Francja, Irlandia, a nawet Hiszpania z wynikiem 27 proc. ankietowanych.

W przypadku Polski wyniki badania wydają się oczywiste i uzasadnione: od 2015 roku Komisja Europejska prowadzi regularną wojnę w sprawie tzw. praworządności i moim zdaniem, Polacy mają prawo czuć się pokrzywdzeni działaniami KE. Skąd antyunijne nastroje w innych krajach? Powodów jest tyle ile państw członkowskich: Włosi czują się pokrzywdzeni nieskuteczną polityką imigracyjną, która jest politycznym tematem nr 1 w tym kraju, a Francuzi być może są zmęczeni gospodarczą i polityczną dominacją Niemiec.

Badanie jest wstrząsem dla wszystkich euroentuzjastów. Leszek Jażdżewski, który napisał że: ” to najbardziej przerażający sondaż jaki zdarzyło mu się widzieć w ostatnim czasie…”. Zakładam, że Jażdżewski zobaczył przed oczami wielki, biało-czerwoany napis POLexit i się chłopak załamał. Ja w tym badaniu nie tylko widzę perspektywę Polexit’u ale też szanse na reformowanie UE: jeżeli średnio 32 proc. ankietowanych z wszystkich państw członkowskich uważa, że ich przyszłość będzie lepsza poza UE, to oznacza że można rozbić ten liberalno-lewicowy beton w Brukseli.

Brak zaufania w przyszłość UE to szansa na nową Europe – brak zaufania można przekuwać to weto dla pogłębiania integracji i tworzenia federacyjnego państwa. Jestem głęboko przekonany, że gdyby Unia Europejska więcej wysiłku wkładała w walkę o globalne interesy państw członkowskich oraz inwestowała w badania i innowacje, to wyniki tego badania byłby inne. Unia Europejska upodobała sobie jednak walkę o tzw. praworządność w Polsce.