[Opinia] Kidawa -Błońska to najgorszy z możliwych kandydatów na prezydenta

Zdjęcie: Platforma Obywatelska /flickr.com/CC BY-SA 2.0

Kidawa – Błońska to kiepski kandydat na Prezydenta RP. Bawią mnie politycy, którzy krzyczą: demokracja! demokracja! a w głębokim poważaniu mają esencje demokracji… spór, takim politykiem jest Małgorzata Kidawa – Błońska. Polityka musi żreć – to nie może być spór o pietruszkę ani spór urzędników. Gdybyśmy chcieli, żeby politycy wyłącznie administrowali krajem, to powinniśmy wyrzucić ich na śmietnik, bo w administrowaniu lepsza od polityków jest sztuczna inteligencja.

Kidawa – Błońska nie żre, nie podnosi temperatury sporu politycznego i nie mobilizuje elektoratu. Politykiem, który mobilizował elektorat i “żarł medialnie” był Jaśkowiak ale partyjna wierchuszka postawiła na rozmemłany przekaz pt. “będziemy dla was fajnymi i miłymi politykami, a Andrzej Duda na was krzyczy”. Pod tym względem to będzie ciekawe doświadczenie, bo jeżeli Lewica wytypuje do wyścigu kobietę, której imienia i nazwiska nikt nie pamięta, to okaże się że będziemy obserwować wyścig prezydencki w wykonaniu rozmemłanych polityków.

Polityka musi toczyć się dookoła wartości i twardych postulatów. Ludzie uwielbiają konkrety. Strategię konkretnych propozycji wykorzystuje Prawo i Sprawiedliwość, w swoich kampaniach zasypuje wyborców KONKRETNYMI projektami. Swego czasu konkretne propozycje składał też Andrzej Duda, a o tym, że rozmemłanie nie służy reelekcji przekonał się Bronisław Komorowski, który na czas kampanii wyborczej przytulił do siebie samorządowców i twierdził, że jest dobry, bo obywatelski… no i pijana zakonnica etc., przegrał. Ludzie lubią konkrety, a nie partyjny przekaz pt. “Zgoliłem dla was wąsy. Będzie fajnie jak na mnie zagłosujecie”.

Polska polityka cierpi z powodu ideologicznego bałaganu: Prawo i Sprawiedliwość nie podkreślało ostatnio spraw światopoglądowych, Platforma chyba nie żadnego światopoglądu, a PSL ma światopogląd pt. zgoda buduje. Sprawy światopoglądowe odeszły na drugi plan i mało mówi się o tym kto jest konserwatystą, a kto postępową lewicą – mało jasnych deklaracji w ważnych sprawach. Ale w przypadku światopoglądu przyjdą zmiany, będzie trzeba się określić, bo wymuszą to nowe podmioty na scenie politycznej: Konfederacja i Lewica.

Andrzej Duda poradzi sobie z określeniem się w konkretnym światopoglądzie, np., wielokrotnie dawał do zrozumienia, że jest za wprowadzeniem zakazu aborcji dzieci z powodów eugenicznych. Ale czy Małgorzata Kidawa Błońska się określi? Wątpię. Ona będzie mówiła centrowe dyrdymały, że Andrzej Duda krzyczy na Polaków, a ona jest kobietą i będzie miłym Prezydentem RP. Nie lubię wróżyć z fusów ale powróżę: według mojej opinii Małgorzata Kidawa- Błońska zawiedzie w trakcie kampanii, a Platforma Obywatelska osiągnie słaby wynik, to wcale nie znaczy, że Andrzej Duda z łatwością wygra – to po prostu będzie ciekawa, pełna wpadek i nieprzewidywalna kampania.